ZENCEFİLİN ZARARLARI VE FAYDALARI

ZENCEFİLİN ZARARLARI VE FAYDALARIZencefilin Zararları ve Faydaları

* Zencefil, kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişiler ile aspirin ve ağrı kesici kullananların bu bitkisel ilaçlan almaması gerekir.
* Hamileliğin ilk iki ayından sonra zencefil  almamak ve günde dört kez 250 mg dan dan fazla olmamak kaydıyla alınması ile ilgilidir. Hamilelikte zencefil kullanımı doktor gözetiminde olması daha uygundur.
* Safra kesesi taşı olan kişiler zencefil kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar zira safra akımını artırdığı bilinmektedir. 
* Kan inceltici kimyasal ilaç kullananlar zencefil kullanmamalıdır. Çünkü zencefilinde kan inceltici etkisi vardır.
* Herhangi bir ameliyat söz konusu ise  ameliyat olmadan önce zencefil kullanımı bırakılmalıdır. * Zencefil ameliyatın ertesi günü, ameliyat sonrası bulantısını önlemek için alınabilir fakat trombositleri daha az yapışkan hale getirmeleri ve dolayısıyla kanama riskini artırması nedeniyle ameliyattan en az üç ila dört gün önce alınması durdurulmalıdır.
Zencefil yararları-Zencefilin faydaları
Zencefil, aromalı kokusu ve yemek pişirmede kullanımından dolayı uzun zamandır çok iyi bilinir,  ancak zencefil kökü nün mide bulantısına iyi gelmek ve hazma yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararları olduğunu biliyor muydunuz?
Zencefil Nedir?
Zencefil bitkisi Güneydoğu Asya’dan gelen bir bitkidir ve şimdi Jamaika ve diğer tropikal alanlarda da ekilmektedir. Latince adı Zingiber Officinale’ dir. Zencefil kökü mutfakla ilgili olarak ve tıbbi amaçlı kullanılır. Uzakdoğu mutfak kültürünün en popüler baharatlarından biridir.
Zencefil doğal bir bitkidir ve kokusu ve keskin lezzeti ile dünya çapında tanınmıştır.  Zencefil Çinli bitkibilimciler tarafından 2,500 yıldan fazla süredir yemek lezzetlendirici olarak ve aynı zamanda ilaç olarak kullanılmıştır. Tropik ülkelerde kültürü  yapılmaktadır
Zencefilin Faydaları nelerdir?
* Zencefilin mide bulantısı, hazım problemleri, dolaşım ve artrit gibi geniş bir alanda faydaları mevcuttur.
* Zencefil kökünün faydalarından biri hamilelik veya seyahat esnasında meyanda gelen bulantıya iyi gelmesidir.
* Zencefil aynı zamanda mide rahatsızlığını sakinleştirme ve safra akışını geliştirme özellikleri ile de tanınır. Mide kramplarını rahatlatması ve dolaşımı da düzeltmesi zencefilin yararları arasındadır. 
* Zencefil trombositleri daha az yapışkanlaştırarak sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi destekler bu da sırasıyla dolaşım problemlerini azaltır.
Masaj için kullanılan zencefil yağı anti-enflamatuar özellikleri ile ağrılı arteriti hafifletmeye yöneliktir.  Zencefil sıklıkla birçok bitkisel dekonjestana dâhil edilmiştir ve solunum rahatsızlıklarının, soğuk algınlıkların ve alerjilerin belirtilerini asgariye indirmeye yönelik olarak yardımcı olabilir.  
Zencefilin yararları ve devam etmekte olan araştırmalar ile zencefil kökü hızla çok popüler tedavi edici bitki haline gelmektedir.
Zencefil nasıl kullanılır?
Zencefilin kullanımı : Zencefilin birçok kullanım şekli vardır.Taze zencefil, zencefil tozu, zencefil çayı, zencefil suyu, zencefil tablet gibi değişik kullanım şekilleri vardır.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !