KULAK İLTİHABINA BİTKİSEL DOĞAL TEDAVİ

 

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavisi

Orta kulak iltihabı nedir

Orta kulakta iltihaplu sıvı birikmesi durumuna orta kulak iltihabı denir.Orta kulağın görevi iç kulak ile dış kulak arasındaki ses iletimini sağlayan yapıdır.Kulak zarı ile gelen sesi kemikcikler vasıtasıyla iç kulağa iletmekle görevlidir.

Orta kulakta sıvı olması ile birlikte kulak zarı ve kemikcik rahat hareket edemez duruma gelirler.Bunun sonucu olarak orta kulak iltihabı işitme kaybına sebep olur.Orta kulak iltihabı özellikle çocuklarda sıklıkla görülen sorunlardandır.

Orta kulak iltihabi belirtileri

Orta kulakta iltihabı kulağa baskı yapması sebebiyle en temel olarak ağrı görülen belirtiler arasında ilk sırada yer alır.Belirli yaşa erişmiş çocuklar zaten kulaktaki ağrıyı rahatlıkla ifade ederken henüz kendini ifade etme aşamasını gelememiş çocuklar ise belirli hareketler yaparak kulakta ağrı olduğunu belli etmeye çalışır.

Kulağı kaşıma,eliniz kulağına götürme gibi eylemler bu hareketler içerisinde yer alır.Ağrı dışında öksürük,ateş,burunda akıntısıda görülen belirtiler arasında yer alır.

Orta kulak iltihabı nedenleri

Burunda oluşmuş enfeksiyon,genizde herhangi bir sorun östakinin çalışmasını engellemekte orta kulak iltihabına neden olabilir.Genelde geçirilen nezle,gripten sonra orta kulak iltihabı çoklukla görülebilir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları,geniz eti gibi sorunlar orta kulak iltihabın yol açan etmenler arasındadır.Yetişkin kişilerde ise dalış,uzun mesafeden paraşüt vb araçlarla atlama gibi eylemlerde bu soruna yol açabilir.

Orta kulak iltihabı bitkisel tedavisi

-Eğer kulak zarında delik gibi durum yoksa sarımsak yağı ve sığırkuyruğundan yapacağınız karışımı kulak damlası niyetine kullanabilirsiniz.

-İltihap görülmesinden sonra minimum 21 gün çocuğunuzu süt ve sütten oluşan gıdalardan uzak tutmaya özen göstermelisiniz.

-Ginkgo yaprakları,altınbaşak,sivri sinir otu ve kantorunu aynı miktarlarda karıştırarak demleyin.Günde 3 er kez 1 fincan 1 yemek kaşığı şeklinde kullanın.Çocuğunuzun yaşına göre ölçü artırılıp çoğaltılabilir.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !